Versions Compared

Key

  • This line was added.
  • This line was removed.
  • Formatting was changed.

...

Need to buy Napkins, Plates, Tablecloths (~$50)

Fall 2013:

Catering: Russo's

...

http://www.russoscateringboston.com/  

Pros:

  • Good food
  • Somewhat less expensive

...

  • Would have charged us extra to deliver late at night (we ended up picking up the ice cream)
  • No good way to keep ice cream cold (ended up using coolers, which worked but wasn't simple)
  • Really expensive: $110 for 4 quarts of ice cream and some toppings that we really could have bought ourselves
  • Proposed alternative: Buy ice cream and toppings from verde's during ensemBall. No need to keep it cold, far less expensive, less organization needed.

Budget: 

  • Food from Russo's: $250
  • Tablecloths, plates, utensils, bowls, napkins (from amazon): $60
  • Ice cream from JP Licks: $110
  • Drinks from a store: $10

Food quantities:

(attendance: 21 people)

  • 1/2 pan of chicken parm: all got eaten
  • 1/2 pan of eggplant parm: about half eaten
  • 1/2 pan of pesto: about 1/4 eaten
  • 6 lbs veggies (green beans, veggie medley): about 1/4 eaten
  • 2 bread baskets: less than 1 eaten
  • 3 lbs potato prosciutto: all got eaten
  • 4 quarts ice cream: less than 1 quart left over